Jõgevamaa - Kuninglik väärikus, Kalevipoja jõud

Jõgevamaa on väga eriilmeline ja eriline – sellele viitab ta asukohtki, mis jääb nii Eesti kesk- kui ka idaosasse, olles samas Lõuna-Eesti väravaks. Jõgevamaa ulatub Mandri-Eesti keskpunktist risti läbi Vooremaa Euroopa Liidu idapiirini Peipsi järvel.

Kuninglik väärikus on olnud siinsetele aladele omane juba ammusest ajast, millele osutavad nii Põltsamaa kui Laiuse linnusevaremed, kus kroonitud kuningad kunagi peatunud. Jõgevamaad kutsutakse Kalevipoja tegude maaks, kuna siitkandist võib leida kõige rohkem Eesti eepose kangelasega seotud muistenditest pärinevaid pinnavorme ja rändrahne. Maakonna üheks visiitkaardiks on Vooremaa – maailmas üks ainulaadsemaid voorestikke, mida iseloomustavad loode-kagusuunalised suurvoored ja nende vahel asuvad piklikud järved. Rahvas on voorte tekkele andnud omapoolse seletuse, pidades neid Kalevipoja künnivagudeks. Legendi kohaselt lebab Kääpa jões Kalevipoja mõõk.

Põltsamaa piirkond meelitab kaunite mõisahoonete ja lossivaremete, kohaliku veini, rooside rohkuse ja suviste õdusate vabaõhuüritustega. Tootsi lugude mail Palamusel on äratundmisrõõmu nii suurel kui väikesel, sest kes meist ei teaks kuulsat vana koolimaja, kuhu ühel ammusel sügisel Arno isaga sisse astus ja tunnid juba alanud olid. Külmalinnas Jõgeval ootab huvilisi "Jõuluvana kodu". Elistvere loomapargis saab uudistada looduslähedastes tingimustes elutsevaid kodumaiseid metsloomi ja –linde. Omanäolisusega võlub Peipsi-äär, kus omamoodi kombed ja tavad, kilomeetrite pikkused tänavkülad ääristamas rannajoont, vene vanausuliste kultuur, möödasõitjate ootel värsked kurgid, sibulad, küüslauk ja suitsutatud kala. Mustvees on viie erineva usu kirikud.

Kutsume teid avastama Jõgevamaa looduse ja kultuuri mitmekesisust, nautima ajaloopärandi aardeid, legendidega seotud põnevaid paiku, omanäolisi piirkondi ja meeldivaid puhkamisvõimalusi! Kes siin käinud, tuleb kindlasti rõõmsal meelel tagasi.

Kas teie teate, kus asub Mandri-Eesti keskpunkt või kündva Kalevipoja kuju, kus on mõõdetud Eesti ametlik külmarekord, kus elavad kratid, kus asus Põhjasõja ajal 1700-1701 Rootsi kuninga Karl XII talveresidents, kus toimub Kalevipoja Uisumaraton..?

Tere tulemast Jõgevamaale!

 
Vaade Raigastvere vaatetornist. Autor: Toomas Kalda


 

Suur tänu kõigile, kelle pildistatud fotod illustreerivad Jõgevamaa Turismiportaali: Katrin Loss, Aili Kalavus, Anatoli Makarevitš, Toomas Kalda, Reet Alev, Domicele Teder, Mart Tooming, Malev Toom  ja kõik turismiettevõtjad.